South Yorkshire Whippet Club

Pro Paw Design siggy SYWC

Website Created by

Pro Paw Design

For further information contact [email protected]

SYWC COLOUR EDIT

Founded in Sheffield in 1979.

SYWC orgainise two shows

each every year, our Open Show held in February and our Championship Show in October.

October Championship Show 2012

Judges:

 

Mrs Linda Jones (Bitches)

Mrs Berys Brown (Dogs)

Mr Nev Newton (Referee)

 

Results:

 

BIS Ch. Palmik Magical Whispers

RBIS Ch. Benzfreya Drumbeat (Ref)

BPIS Citycroft Norther Lights (Ref)

sywc BIS BPIS selected by referee Nev Newton Critques

Mrs Berys Brown - Dog Results

 

Minor Puppy Dog

 

1. Citycroft Northern Lights (BPD & BPIS)

2. Chaseover Bet You Dare

3. Espinore Eagle Rock

 

Puppy Dog

 

1. Saraquele Steal the Show

2. Chaseover Bet You dare

3. Piersland I Got Rhythm at Chamembe

 

Junior Dog

 

1. Loroli Jump to the Beat

2. Freehamlet Perfect Piers

3. Courthill Crimson Shadow

 

Yearling Dog

 

1. Cobyco Chance of a Lifetime

2. Richclass Danny’s Boy

3. Barmoll Billy Elliott

 

Graduate Dog

 

1. Ragstar Winter Wonder.

2. Cobyco Change of Plan for Saraquele

3. Mikadene Night Runner

 

Post Graduate Dog

 

1. Layways Oklahoma

2. Demerklay Rags to Riches

3. Palmik Celtic Royale

 

Mid Limit Dog

 

1. Collooney Stay With Me at Starswift

2. Infamous Cornelius of Ringmore

3. Roedeane Mercian Knight

 

Limit Dog

 

1. Ipanema Indian Pearl

2. Collooney Look no Further Than Crrosscop

3. Demerlay Vanilla Skies over Gwendariff

 

Open Dog

 

1. Ch. Benzfreya Drumbeat (DCC & RBIS)

2. Ch. Cobyco Change Places (RDCC)

3. Demerlay Regal Renown at Brockfield

 

Veteran Dog

 

1. Ch. Elmanash Major General

2. Kushka’s Tigers Eye

3. Courthill Clockwork Orange

Mrs Linda Jones - Bitch Results

 

Minor Puppy Bitch

 

1. Boughton - White's Whiptails Happiness and Joy at Ipanema

2. Keenan and Smith's Citycroft Supanova

3. Pott's Klondyke Imastar

 

Puppy Bitch

 

1. McCullough's Aphrodite Love over Wilver

2. Wilton-Clarke's Shalfleet Sugar Frosting

3. Howgate and Hull's Palmik Magic Trick

 

Junior Bitch

 

1. Paterson's Wheelspin Breakaway (BPB & BOSPIS)

2. Smith' Whilloer Waiting on a Friend

3. Morris and Waddell's Crosscop Count on Me

 

Yearling Bitch

 

1. Davies and Gilmour's Turnstone Tiger Lily

2. Short and Coulter's Collooney Racey Lacey

3. Warner and Herington's Cottoncove Honey I'm Home at Savuka

 

Graduate Bitch  

 

1. Cahill and Timberlake's Chipperlake Stowaway

2. Bray and Sillitoe's Cyangrange White Chantilly

3. Wagnall's Starswift Sunbeam

 

Post Graduate Bitch

 

1. Morris and Waddell's Collooney Slack Alice at Crosscop

2. Skelley's Ringmore Fleur de Lys

3. Crosse' Jayglo Jenny Wren

 

Mid Limit Bitch

 

1. Julian's Bluestreak Blond Ambition

2. Mixides' Yialousa Scarlett Ribbon.

3. Bayley and Trouton's Whisterfield Wild Rosemary JW

 

Limit Bitch

 

1. Sykes Cedaridge Vanilla Skies over Veredon

2. Holland Elmanash Allegra

3. De Lacey Monday Whippowill Sea Anemone

 

Open Bitch

 

1. Howgate and Hull Ch Palmik Magical Whisper (BCC & BIS)

2. Howgate and Hull Ch Palmik Starlight Surprise (RBCC)

3. Paterson Wheelspin I Can Hear Music

 

Veteran Bitch  

 

1. Stock and Gilmours Ch Sporting Fields Winged Dove over Dumbriton

2. Holland Elmanash Elvira

3. Crosse Jayglo Just the One